Android kanónem na vodního vrabce

 

Rozhodl jsem se na naší chatě sestřelit kanónem vrabce a chtěl jsem se s vámi o to podělit. Jde o to, že jsme na chatě zprovoznili skleník a následně do něj zasadili nějaké plodiny naší matky přírody. Nicméně chata je daleko a zelenina se sama nezalije. Vymyslel jsem si tedy projekt zavlažovacího systému postaveném na starém telefonu s Androidem. Zde na stránkách tedy budu prezentovat postup v projektu s fotodokumentací a všechny zdrojové kódy dám nakonec k dispozici opensource na GitHubu. Software na Androidu (Water Sparrow) bude reagovat na přijaté SMS a otevírat ventil, později i nějaké vychytanější featury.

image00

Technický výkres systému

Základní premisa byla, že musím brát vodu ze sudu, jelikož na chatě není žádný tlakový rozvod vody. Zde jsem narazil na první problém, jelikož většina solenoidních ventilů, pracuje až od určitého tlaku, který je větší než tlak vyvolaný samospádem vody. Po chvíli googlování jsem objevil na ebayi solenoidní (gravity feed) ventil, který je schopný pracovat s tlakem vyvolaným vodou umístěnou 2 metry nad ventilem. Ventil se otevře při připnutí 12V a bere si půl ampéru.

image03

Solenoidní ventil – foto převzato : (http://www.ebay.com/itm/1-2-Gravity-Feed-Electric-Solenoid-Valve-DDB-CD-12VDC-/300653378588?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160)

        Poté přišla na řadu řídící technika, původně jsem chtěl použít pro ovládání hardwaru Arduino připojené přes Usb Otg, ale vzhledem k tomu, že je obtížné sehnat starší levný telefon s Androidem, který toto připojení plně podporuje, tak jsem se nakonec rozhodl pro tento IOIO board, který mám doma již delší dobu (Nyní se již vyrábí jen verze pro USB OTG). Tato destička komunikuje s Androidem přes ADB a tudíž jede i na starších telefonech. (Pokud máte nějaký tip na nějaký levný čínský telefon s Androidem, který umí USB host, tak budu rád, když se o něj podělíte.)

Po konzultaci s člověkem od hardwaru jsem si nechal ještě navrhnout spínací obvod s tranzistorem BD135 a diodou (vzhledem k induktivní povaze zátěže, která by mohla dělat problémy při vypínání), který při dodání napětí z IOIO Boardu (3,4V) připojí na ventil 12V.

image01

Spínací obvod

Ještě řeším napájení celého systému. Bude to chtít ještě nějaké měření, abych zjistil jak dimenzovat napájecí baterii, či jich pořídit víc, aby byl systém schopný pracovat aspoň týden na jedno nabití.

A proč kanónem na vrabce? Jelikož celý problém bych mohl vyřešit jedním levnějším mikrokontrolérem, který by nemusel být řízený přes sms, ale to bych si zase nemohl pohrát se všemi těmi pěknými technologiemi.

image02

Řídící technika

Cena všech součástí mně prozatím vyšla na přibližně 2000,-

 

IOIO Board – 800,-

Solenoidní ventil – cca 300,-

Sony X10 mini Pro – 800,-

Spínací obvod – cca 20,-

 

Označeno v Blog
Jeden komentář “Android kanónem na vodního vrabce
  1. Othomas napsal:

    Supr, těším se na pokračování;)

    Doc_Otho

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

\n\n